جایگاه علمی و فقهی آیت الله سید احمد خوانساری از زبان مدیر کل تبلیغات اسلامی اصفهان
46 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت سازمان تبلیغات اسلامی اصفهان
تعداد شرکت کننده : 0

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان، حجت الاسلام سيد حسين بهشتي نژاد 21 دي ماه در مصاحبه اي گفت: آيت الله سيد احمد خوانساري در سال 1308 هجري قمري به دنيا آمد و در سن 18 سالگي پس از طي مقدماتي از دروس حوزه عازم نجف اشرف شد.

وي با بيان اينکه خوانسار خاستگاه بزرگان و عالمان ديني و در پيشينه ي آن چهره هاي نامدار و با فضيلت فقه و فقاهت و تقوا همچون آيت الله آقاحسين خوانساري ، آقا جمال خوانساري و ... مي درخشد، اظهار داشت: آيت الله العظمي سيد احمد خوانساري يکي از آن ستارگان درخشان فقاهت و تقواست و در نجف اشرف از محضر بزرگاني همچون مرحوم آخوند خراساني، سيد محمد کاظم يزدي و ميرزاي نائيني و از بزرگ مرداني که نامشان بر تارک فقاهت نقش بسته ، بهره مند شد و از خرمن علم اين بزرگان علوم حوزوي را کسب کرد.

حجت الاسلام بهشتي نژاد با بيان اينکه تقواي آيت الله سيد احمد خوانساري زبانزد خاص و عام است، افزود: چهره هاي حوزوي ايشان را از نوادر زمان و از چهره هاي کم نظير به حساب مي آورند .

وي با اشاره به جايگاه علمي آيت الله خوانساري افزود: يکي از آثار گرانبهاي ايشان جامع المدارک است ؛ اين اثر فقهي استدلالي است در حالي که بسيار جامع و فني نوشته شده است.

وي با اشاره به بخشي از زندگي آيت الله سيد احمد خوانساري و عمر 96 ساله ايشان، اظهار داشت: ايشان تا سال 1330 در قم و سپس به درخواست مردم تهران، مرحوم آيت الله بروجردي ايشان را براي حضور و اقامه نماز جماعت در مسجد حاج سيد عزيزالله به تهران اعزام و آيت الله خوانساري تا سال 1363 در تهران به عنوان يک مرجع و عنصر کم نظير در تقوا، پاکي و وارستگي محل مراجعه فضلا، حوزويان و دانشگاهيان و عموم مردم بود.

مدير کل تبليغات اسلامي اصفهان اظهار داشت: 29 دي ماه 63 سالگرد ارتحال آيت الله خوانساري است و در تعبيرهايي که مراجع و علماء در ارتحال ايشان بيان کرده اند، نقاط برجسته اي ديده مي شود.

وي ادامه داد: امام خميني(ره) در پيامي که براي آيت الله سيد احمد خوانساري داشتند، مقام علمي و تقواي ايشان را اشاره کردند و در جريان بعد از فوت آيت الله خوانساري در مورد مساله اي که اختلاف فقهي در آن است، براي آنکه مردم بدانند اين مساله اختلاف است آنان را به کتاب جامع المدارک ايشان رجوع مي دهند و بعد فرمودند" مقام علمي و تقواي ايشان براي همه روشن است".

حجت الاسلام بهشتي نژاد به مبارزات آيت الله خوانساري و نهضت انقلاب مردم ايران اشاره کرد و گفت: آيت الله خوانساري از چهره هايي بود که بر حسب شرايط و ديدگاه ، مبارزاتي را داشت و در مواقع حساسي که حرکت امام خميني(ره) شکل مي گرفت ، اعلام موضع مي کرد و از برخورد ايشان با طاغوت و کمکهايي که براي تقويت راه امام (ره) داشتند، شواهدي وجود دارد.

وي به انس آيت الله خوانساري با امام خميني(ره) اشاره کرد و گفت: يکي از جلوه هاي انس آيت الله سيد احمد خوانساري با امام خميني(ره) وقتي بود که امام (ره) از پاريس به ايران آمدند و مرحوم آيت الله خوانساري خدمت امام رسيدند.

گفتني است آيت الله سيد احمد خوانساري 29 دي ماه سال 63 در جوار مرقد مطهر حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.